Pdf Kitap

Ücretsiz olarak E-kitap indirebilir veya okuyabilirsiniz.

Meleklerle Dans Ake Edwardson

Artık beceremediği şu hareket… Durum daha da kötüleşmişti. Ne zaman? Hatırlamıyordu. 0 hareket artık bir gölgeden başka bir şey değildi.

Anladı. Duvara doğru gitmeyi denedi ama sadece kafasındaki bir yöndü bu artık ve gürültünün nereden geldiğini görmek İ؟in ؟enesini kaldırdığında…

Yeniden 0 soğuk, sırtında, kiirek kemikleri arasından aşağı doğru, 0 kadar soğuktu ki; sonra da yakıcı. Düştü, düşerken kal-؟asını ؟arptı. Yere kaydı. Destek alacak hiçbir şey yoktu.

Bir ses duydu.

Benim sesim bu. Beni çağırıyor. 0, benim. Anlıyorum. Şimdi duvara doğru gideceğim ve eğer bunu becerebilirsem, yavaşça, hiçbir şey gelmeyecek başıma.

Anne. Anne!

Bir uğultu algıladı; pause düğmesine basıldığı ve seyredilecek bir şey olmadığı zamanlardaki gibi. Bundan kurtulmak İmkânsızdı. Ne olduğunu anladı.

Bırak beni.

Defolup git.

Anlıyorum. Soğuğu hissediyorum, bacağıma bakıyorum ama hangi bacağa? Onu görüyorum. Işık kuvvetli burada. Daha önce böyle değildi ama soğuk başlayınca ışık yandı, dışarıdaki kadar güçlüydii; dışarıda, gece hüküm sürüyor.

Bir araba duyuyorum, uzaklaşıyor. Kimse durmaz burada.

Defolup git. Uzaklaş.

Rahat bıraksalar, kendi başının ؟aresine bakabilirdi hâlâ, odayı baştan başa kat edebilir ve kapıya ulaşabilirdi. Adam İçeri girmiş, bazı eşyalar almak İ؟in tekrar çıkmış ve geri gelip kapıyı kapamıştı. Sonra, gece… Müziği hâlâ duyuyordu ama belki de kendisinden geliyordu miizik, içinden. Morrissey dinlemişlerdi, CD’nin şehirdeki nehrin o yakasında yer alan bir semtin adını taşıdığını biliyordu.

Uzak bir yer değildi. Bu tiirden birçok şey biliyordu. Nedenlerden biri de buydu.

Müziği yeniden duydu, daha güçlü, ugultusuz.

Işık hâlâ oradaydı. Cani acımaya başlıyordu.

Acıyı hissetmiyorum. Yorgun değilim. Ayağa kalksam, çekip gidebilirim. Bir şey söylemeye çalışıyorum. Bir siire geçti. Şimdi, tam uykuya dalmak üzereyken sıçrayarak uyanıp derin bir kuyuda kendi kendini aramak gibiydi. 0 an başka hiçbir şeyin önemi yolrtur. insani korku basar, yeniden uyumakta zorlanır. Neredeyse kımıl-dayamaz bile. Harekete geçmek ister ama bu İmkânsızdır.

Sonra pek düşünmez oldu. Sanki beyin bağlantıları kesilmiş de düşünceleri kafasının İçine dökülüp saçılmaya, sonra da kanla birlikte dışarı akmaya bırakılmıştı.

Bunun kan olduğunu, benim kanim olduğunu biliyorum. Anlıyorum. §11 soğuk dalgajn hissetmiyorum, belki de bitti artık. Gelecek şeyleri düşünüyorum.

Dogruldugumu biliyorum, bir dizim havada, diğeri yerde. Işığa bakıyorum ve duvara, gölgelere doğru sürünüyorum.

İçime bir şey giriyor ve uzaklaşıyorum. Başarabilirim belki.

Bir yerlerde onu bekleyen sığınağa ulaşmaya çalıştı, miizik yükseldi. Etrafında hareketler oluyordu, birden düştü ve yakalandı, yukarı kaldırıldığını hissetti. Tavan ve duvarların yaklaştığını gördü.

neyin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamak olanaksızdı. Sonra, miizik kesildi.

Son tel de koptu, düşünceler yerlerini düşlere ve yanında sükûnete götürdüğü birka؟ ani kırıntısına bıraktılar. Ve sandalyeye dayalı cılız cesedinden uzaklaşan ayak sesleri duyuldu.

1

0 sene bitmek bilmiyordu. Kuduz bir köpek gibi, kendi kuyruğunu ısırmıştı. Hafta ve aylar iki misli uzamışlardı.

Erik Winter’in durduğu yerden, tabut havada süzülür gibi görünüyordu. Güneş soldan İçeri giriyor ve ışık, taş bir bankın üstündeki tabutu havalandırıyordu. Güneşten bir dikdörtgen vardı sadece, başka bir şey görmüyordu.

Oliim ilahileri ona kadar ulaşıyor ama 0 dudaklarım kımıldatmıyordu. Etrafında bir sessizlik ؟emberi oluşmuştu. Söz konusu olan acayiplik değildi. Uziintii de değildi, en azından ilk sırada değildi. Başka bir histi bu; yalnızlıkla ve hayata tutunan parmaklar pes ettiğinde ortaya ؟ikan boşlukla bağlantılı bir duygu.

Kandan gelen sıcaklık yok oldu, diye düşündü. Artık kullam-lamaz hale gelmiş bir dönüş yolu gibi.

Diğerleriyle ayni zamanda ayağa kalkıp kiliseden giinışığma çıktı ve tabutu mezara kadar takip etti. Toprak, tahtanın üzerini örttü. İşte bitmişti. Bir an hareketsiz kalarak kış güneşini yiiziinde hissetti, ilik suya batırılmış bir el gibiydi.

Sokakları yavaş yavaş kat ederek batiya, feribot iskelesine doğru ilerledi. Savaş bir insanin bedeninde son bulmuş, 0 huzura kavuşmuştu artık. Tüm bunlar tarih olmuştu ve ben büyük bir üzüntü duymaya başlıyordum. LJzun bir süre hi؟ ama hiçbir şey yapmamak ve geleceğin patikalarındaki yabani otları yolmak isterdim. Alçak gökyüzüne doğru utangaç bir tebessüm gönderdi.

Gemiye binip araba güvertesine çıktı. Güverteye çıkan arabalar siyah bir karla kaplıydılar. Cehennemi andıran bir gürültü çıkarıyorlardı. Sol kulağını kapadı. Güneş hâlâ orada, denizin iistiinde ve belirgindi ama fazla takati kalmamıştı. Tabut toprağa verilirken deri eldivenlerini çıkarmış olan Winter, onları tekrar giydi. Hava her zamankinden soğuktu.

Güvertede yâlnızdı. Feribot adadan uzaklaşıyordu. Dalgakıranın yanından geçerlerken, hızla ölümü düşündü. Hayat, hayatin anlamı kaybolduktan sonra da devam eder. Hareketler ayni olsa da anlam geride kalır.

Adanın evleri avuç İçinde tutulacak derece küçülene kadar güvertede kaldı.

insanlar daracık kafeteryada toplanmışlardı. İçeri bir grup girdi, sanki bir özgürlük marşı söylemeye koyulacakmış gibi bir an durup sonuçta pencere kenarında bir masaya yerleşmeye karar verdiler.

Winter oturdu. Kafasının İçinde yankılanan mezmurlar son bulunca bir kahve sipariş etti. Bir adam yaklaşıp yanma oturdu. Winter adama yer açmak İçin koca gövdesini kenara çekti.

“Size bir kahve ısmarlayabilir miyim?”

“Elbette.”

Winter bar tezgâhına doğru bir el işareti yaptı.

“Burası self-servis galiba.”

“Hayır. Bakin.”

Garson kız, Winterln siparişini tek kelime etmeden aidi. Yiizii giderek azalan ışıkta saydam görünüyordu. Winter kızın kendisine mi yoksa biraz önce ayrıldıkları kasabanın ؟an kulesine mi baktığını merak etti, ؟an sesleri feribottan duyulmuş muydu?

“Sizi bir yerden tanıyor gibiyim,” dedi Winter yanındaki adama dönmek İ؟in sandalyesini ؟evirerek.

“Ben de öyle.”

Bacaklarım acayip bir pozisyonda tutuyor, diye düşündü adam. Bu tür masalarda uzun boylu olmak iyi değil. Acı ؟ekiyor gibi, bunun bir ışık oyunu olduğunu da sanmıyorum.

“Yollarımız bir kereden fazla kesişmiştir,” dedi Winter.

“Evet.”

“Bu asla bitmez.”

“Doğru.”

“Kahve de geldi İşte.”

Winter, Komiser Bertil Ringmar’m önüne dumanı tiiten bir fincan bırakan garson kızı süzdü. Alnına doğru yükselen buhar meslektaşının başı ؟evresinde bir hale oluşturuyordu sanki. Meleği andırıyor, diye düşündü Winter.

“Burada ne yapıyorsun?”

“Feribotta bir kahve içiyorum.”

“Tuhaf bir konuşma tarzımız var, ikimizin.”

Bertil Ringmar bir yudum kahve i؟ti. “Sanırım sözel nüanslar konusunda son derece hassasız.”

Yüzü masa yüzeyinde yansıyordu. Daha yakışıklı görünüyor, diye düşündü Winter.

Ringmar başını kaldırdı. “Mats’i ziyarete mi gittin?” diye sordu.

“Oyle de denebilir.”

Sessizlik.

“Mats öldü,” diye ekledi Winter.

Bertil Ringmar elindeki fincanı sıktı, sıcakla soğuk karışımını hissetti, sıkmayı sürdürdü.

“Tören güzeldi,” dedi Winter. “Bu kadar dostu olduğunu biliniyordum. Tek bir akraba ama bir sürü arkada?.”

Ringmar cevap vermedi.

“Daha ziyade erkeklerin geleceğini düşünmüştüm fekat kadınlar da vardı, üstelik ؟ogunluk onlardaydı.”

Ringmar hayranlıkla Winter’in arkasındaki bir şeyi seyrediyordu, kuşkusuz adanın ؟an kulesini. “Lanet olasıca hastalık,” dedi Winter’e dönerek. “Istesen, beni arayabilirdin.”

Winter gözlerini Ringmar’a dikti.

“Sen Kanarya Adaları’nda tatil yaparken mi? Mats bir dosttu ama ben matem görevimi tek başıma yerine getirdim. Ya da ancak ?imdi başlıyor.”

Susup motorların gürültüsünü dinlediler.

“Söz konusu olan tekbir hastalık değil,” diye devam etti Winter. “Muhtelif hastalıklar. Zatiirreden öldü.”

“Neden bahsettiğimi anladm.”

“Evet.”

“O boku uzun zamandır taşıyordu.”

“Evet.”

“Lanet olsun.”

“Bir ara, bunu atlatmayı iimit ettiğini sandım.”

“Kendi mi söyledi bunu sana?”

“Hayır ama buna inandığını anladım. Bazen, elden gelen başka bir şey olmadığında, irade yeterli olabiliyor. Birka؟ dakikalığına, ben de inandım buna.”


Updated: 23 Şubat 2018 — 00:04

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pdf Kitap © 2017 Frontier Theme