Pdf Kitap

Ücretsiz olarak E-kitap indirebilir veya okuyabilirsiniz.

İyi Uykular Sevgilim Rachel Abbott

Dönüp geride kalanlara, “İyi geceler!” diye bağırdı. Çoğu önlerindeki bira bardaklarıyla ya da anlatılmakta olan komik hikâyenin bazı bölümlerini vurgulamak için, dinlemek isteyenlere abartılı el kol hareketleriyle hikâyeyi anlatıyorlardı.

Kapı, kızın arkasından çarparak kapandığında içeriden sızan sarı ışığı ve eğlenen gençlerin keyifli seslerini de bıçak gibi kesmişti. Her yanım karanlık gece sarmış, ani sessizlik bir yumruk gibi onu sarsmıştı. Bir an öyle hareketsizce durdu.

Kışın ürpertici soğuğunda titreyince atkısını boynuna sarıp üşümemek için kollarını göğsünde kavuşturarak büzüldü. Gece gezmelerinde giymek için manto almak zorundaydı. Giyimi konusundaki bu tizliğini fark edince gülümsemeden edemedi. Sonra kendine evinin sadece on beş dakikalık bir mesafede olduğunu hatırlattı; yani hızlı yürürse çok geçmeden ısınırdı.

Barın kapısının tekrar açılmasıyla her yanı saran sessizlik bir anlık da olsa dağıldı; içeriden gelen kehribar rengi ışık ıslak kaldırımlarda parıldadı. Sıcacık bardan gelen gürültülü müzik sesinin arasında birinin ona seslendiğini sandı; ne var ki kapı hızla kapanınca her yanı bir kez daha sessizlik kaplamıştı.

Birkaç kişi Manchester’m bu kısmında sokaklarda telaşla koşturuyor, evlerine giden ara sokaklarda gözden kayboluyordu. Berbat hava ve erken gelen soğuk, insanları bu gece evlerinde oturmaya zorlamış gibiydi, bu yüzden onları kimse suçlayamazdı.

Birkaç metre ötede bir çift durup öpüşmeye başladı; kız kollarını çocuğun boynuna dolamış, parmak uçlarında yükselip bedenini çocuğunkine sıkıca bastırmıştı; onlar için hava daha sıcak olmalıydı. Çifte bakarken yüzünde bir tebessüm belirdi; âşık olmanın ne muhteşem bir his olduğunu düşündü. Erkek arkadaşıyla beraber yaşamaya başlamışlardı ve hayatı boyunca bu kadar mutlu olduğunu hatırlamıyordu.

Ana yolla kesişen kavşağa varınca yaya geçidinde bekledi. Pek trafik yoktu ama yine de Manchester’a gidiş gelişi sağlayan ana yollardan biri olduğu için tamamen boş sayılmazdı.

Birkaç araç da geçip yol boşalınca hızlı adımlarla karşıdan karşıya geçerek diğer tarafta, rezidanslarm ve modern evlerin uzağındaki tenha sokakların arasından evine doğru yürümeye devam etti. Victoria Dönemi bir ev buldukları için çok heyecanlıydı -viran görünmesine karşın tamir etmeye çalışıyorlardı. Her şeyden öte daireleri, orada bulunan evlere mahremiyet hissi veren iki yanı çok güzel, huzur verici ağaçlarla sıralı bir yoldaydı.

İlk yola saptı. Sağındaki küçük oyun parkı genelde çocuklarla dolu olurdu ama gecenin bu vaktinde ıssızdı; parktaki tek hareketlilik, hafifçe ve sessizce sallanan tek bir daldan geliyordu.

Düz ayakkabıları kaldırımda çok az ses çıkarıyordu; içinde dünyanın geri kalanından kopmuşçasına garip bir his vardı. Göz ucuyla yanlarından geçtiği evlerin pencerelerine baktı; ancak çoğu yüksek çitlerin ardında kaldığı için görülmüyordu ve görebildikleri sadece sokak lambasının yansıttığı evrenin terk edilmiş görüntüsüydü. Nedense tek başına olmadığı hissi içini kapladı. Onu buna inandıran sadece tek bir an -yere sürüyen bir ayak sesi, bir an gözüne ilişen karanlık bir gölge- değildi. Büsbütün farklı bir şeydi. Bu, birinin bakışlarının adeta sırtını delercesine üzerinde olduğu hissiydi.

Vücudu kaskatı kesilmeye başladı; her bir sinir ucu sızlıyordu. Acaba koşmalı mıydı? Yoksa bu arkasındaki adamın peşinden gelerek onu yakalaması için fırsat mı vermiş olurdu? Birinin evine doğru mu sapmalıydı yoksa? Ama o daha kapıya ulaşamadan adam ona yetişebilirdi. Acaba adamın farkında değilmiş gibi yapsa daha mı iyi olurdu? Şayet dönüp bakarsa bu adamın tepkisini hızlandırır mıydı? Bilmiyordu. Hiçbir şey bilmiyordu.

Adamın orada olduğuna inanıyordu. Yalnızca, ne kadar yakınında olduğunu bilmiyordu.

Düşünmeden hızlıca başını çevirdi. Sokak boştu. Adam arkasında değil miydi? Oralarda bir yerdeydi, bundan emindi. Göz ucuyla parkın diğer tarafına doğru bakıp sallanan dalı akima getirdi. Adam şu an karanlık, yürüyüş yolunun iki yanı boyunca uzanan çalılıkların arkasına gizlenmiş halde, hemen yanında yürüyor olabilirdi.

Aniden gecenin erken saatlerinden bir görüntüyü anımsadı. Bardaki onca kahkaha ve eğlencenin arasında kendini huzursuz hissettiği tek bir an olmuştu. Oturduğu taburede, sırtının birkaç santim ötesinde dikilmiş, tanımadığı bir adamın saldırgan varlığıyla karşılaşacağından neredeyse emin bir şekilde hızla olduğu yerde dönmüştü. Ne var ki hiç kimse bakmıyordu; ortada kimsecikler yoktu. Her şeyi bir kenara bırakıp akşamın keyfini çıkarmak istese de hissettiği huzursuzluk peşini bırakmıyordu.

Biraz ötesi parkın girişiydi. Şayet adam parktaysa ve onu yakalamaya gelecekse bu işi yapacağı yer işte orasıydı. Bir plan yapmak için artık sadece saniyeler kalmıştı. Endişelenmesini gerektiren bir şey yokmuş gibi davranacak ve kapının sürgüsünü çektiği anda koşmaya başlayacaktı. Ve eğer mecbur kalırsa da çığlık atacaktı.

İki adım sonra parkın kapısına varmış olacaktı. Kollarını iki yanma sarkıttı. Hemen ötede evine giden yolun köşesini görebiliyordu; ne var ki orası çok daha karanlıktı. Çok sevdiği ağaçların kalın gövdelerinin gölgeleri daracık kaldırıma düşüyor, katran karası renkte dalları gecenin karanlığıyla birbirine karışıp gökyüzünde kayboluyordu.

Bir, iki ve koş!

Parkın açık kapısında göz ucuyla bile olsa etrafına bakmaya cesaret edememişti, ayaklarının kaldırıma çarparken çıkardığı sesten ve soluğunun sesinden onu takip eden biri varsa da duyamazdı.

Köşeyi dönmesine on metre kalmıştı. Neredeyse varmıştı, neredeyse evindeydi, neredeyse güvendeydi.

Kara ağaçların sonuncusunun arkasından karanlık bir siluet belirdi; bacaklarını genişçe açmış, hiç kıpırdamadan kızı yakalamayı bekliyordu.


Updated: 22 Şubat 2018 — 23:50

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pdf Kitap © 2017 Frontier Theme