Pdf Kitap

Ücretsiz olarak E-kitap indirebilir veya okuyabilirsiniz.

Gölgeler Paula Weston

Kumsal boyunca ilerleyen tahta iskelede koşuyorum; rüzgâr ve kum kollarıma batıyor. Mesai sonrası bir saat ve yol tamamen bana ait. Bir avuç sörfçü çalkantılı dalgalarla savaşıyor ve VVilliamsonlar her sabah ve öğle sonrası yaptıkları gibi birbirleriyle uyumlu yürüyüş kıyafetleri ve ortopedik ayakkabılarıyla kumsalda yürüyorlar. Kırlaşmış başları rüzgâra karşı öne eğilmiş ama hâlâ el eleler. Bu bana kendimi her zamankinden daha da boş hissettiriyor.

Kara fırtına bulutları gökyüzünde hızla sürükleniyor. Yan tarafımda palmiyeler sallanıp çatırdıyor. Koşmaya devam ediyorum, şehirden uzağa, yoldaki bir çatala doğru. Ana patika kumsal boyunca devam ediyor. Daha küçük bir yol ise yağmur ormanına doğru yönelip toprak zemine dönüşüyor. Daha çatala varmadan, bunun bacağımı daha fazla yoracağını bile bile, hangi yöne gideceğime karar veriyorum.

Acıyla yaşayabilirim. Yakın zamana kadar hiç koşamı-yordum. Sonra koşabilir duruma geldim ama koşmak istemedim. Ama Maggie’yle bir bungalov paylaşmak ve her gün onun koşu ayakkabılarını bağlayışını izlemek nihayet benim de kıçımı kaldırmamı sağladı. Bir süre birlikte koştuk ama ben ilk bir ay kadar fazla yavaştım. O buna al-dırmamakta kararlıydı; zaten aldırsa bile bana söylemezdi. Ben de onun yerine karar vererek öğleden sonraları koşmaya başladım. Yalnızlıktan hoşlanıyormuşum meğer.

Yağmur ormanında, kumsalda esen sert rüzgârdan neredeyse eser yok. Burası daha serin ve sessiz. Benden uzun eğreltiotları yolun kenarlarını dolduruyor ve onlara fazla yaklaştığımda yaprakları kollarıma sürtüyor. Üzerimde uzanan incir ağaçlarının dalları öyle sık ki neredeyse göğü kapatıyorlar.

Ayaklarımın sıkı toprakta çıkardığı sese odaklanıyorum. Önümde, karanlık ormanın zeminine yakın bir yerde çırpan kelebek kanatları, yanıp sönen bir elektrik mavisi ışık gibi görünüyor.

Pandanus Beach otoyoldan epey uzakta, okyanus kıyısında, etrafı dağlar ve yağmur ormanıyla çevrelenmiş gizli saklı bir yer. Bu yemyeşil, korunaklı patikada koşabilmek hâlâ burada olmamın nedenlerinden biri.

Dokuz ay önce on sekizinci doğum günümden kısa bir süre sonra bir grup rastalı sörfçüyle beraber Greyhound otobüsünden inmiştim. Planım burada birkaç hafta takılıp sonra da ayrılmaktı. Fark edilmeyeceğim, doğru bir yer bulmak biraz zaman aldı. Neredeyse her yer bana Jude’u hatırlatıyordu.

Jude burayı severdi. Plajı ve kaliteli bir barı olduğu sürece her yere giderdi o. İki haftada Pan Beach’i avcunun içi gibi sahiplenirdi.

Acı, göğsüme öyle bir vuruyor ki bacaklarım birbirine dolanıyor. Tökezliyor, zar zor ayakta kalmayı başarıyorum. Nefesimi düzeltmeye çalışıyorum. Ama benim sorunum oksijen azlığı değil; üzerimdeki ağırlık. Zalim, ezici ağırlık.

Gövdesi kurumuş yosunlarla pütür pütür olmuş bir incir ağacına yaslanıyorum. Göğsüm inip kalkıyor, boğazım yanıyor ve gözyaşlarımı bırakıveriyorum. Bir süreliğine tek yaptığım bu; hıçkırıp ağlamak ve serin orman havasını soluyarak çığlık atma isteğime karşı direnmek. Kendimi toplamak zorundayım. Ben bundan daha güçlüyüm.

Ben doğrulurken solumda bir şey hareket ediyor. Bir kıpırtı. Elimin tersiyle yanaklarımı silerken başımı çevirip sıkı ağaçlıkların içine doğru dikkatlice bakıyorum. Ağaç gövdelerinin arasında gümüş gibi parıldayan bir örümcek ağı var sadece. Başka bir şey değil. Gözümün kenarında bir kıpırtı daha. Gözlerim onu takip edene kadar çoktan yok oluyor. Nefesimi tutup bekliyorum. İşte orada. Bir gölge, ben gözümü kırpıncaya kadar yok oluyor yine. Küçük bir ağaç kangurusu olamaz. Fazla uzun.

“Hey,” diye sesleniyorum; ağlamaktan sesim hâlâ boğuk. Burada gerçekten biri varsa, bu kadar zavallı görün-memeliyim. ‘Oyun oynamayı bırak/’

Artık sessizlik doğal değil. Dalgaları ya da rüzgârı duyamıyorum. İkindi aydınlığı hızla soluyor.

“Lanet olsun.” Sesimi sertleştirip ciddileştiriyor ve gözlerimle asmaları ve ağaçları tarıyorum. Sonra yerimden ayrılıyorum. Planım geldiğim yoldan normal bir şekilde geri koşuyormuşum gibi yapmak ama iki adım sonra adrenalinim yükseliyor ve son sürat koşmaya başlıyorum.

Bu yolda bu kadar çok dönemeç ve kavis olduğunu hiç fark etmemiştim. Ağaçların bu kadar yakın olduğunu da. Yağmur ormanı gölgelerle dolu; o yüzden, karanlık bir figürün sağ tarafımdaki eğreltiotlarının arasından hızla geçtiğini gördüğümde, orada gerçekten birinin olduğunu fark etmem bir dakikamı alıyor. Beni takip ediyor. Rahatlıkla.

Dönüp bakamıyorum. Gözlerimi yoldan ve yoldan fışkıran ağaç köklerinden ayıramıyorum. Ağaçların arasından çıkmak için elli metrem var; kollarıma ve bacaklarıma oğreltiotları ve örümcek ağları çarpıyor. Otuz metre. Bir asma yüzüme çarpıyor. Nabzım kulaklarımda atıyor ve ciğerlerim yanıyor. On metre. Neredeyse geldim. Arkamdan ayak seslerini duymaya çabalıyorum ama şimdi rüzgârın sesi her şeyi boğuyor.

Ağaçlıklardan dışarı fırlıyorum.

Sörfçüler nerede? Sakat bacağımdaki ağrıyı duymazdan gelerek plaj yoluna giriyorum. Kumlara basınca ayaklarım batıyor ama devam ediyorum. Suya giden yolu yarılamışken bacaklarım sonunda çözülüyor. Nefesim düzensizleşi-yor ve göğsüm patlamak üzere. Dizlerime çöküp arkama bakıyorum.

Yağmur ormanından sonra kimse peşimden gelmemiş.

“Merhaba, canım.” Başımı kaldırınca VVilliamsonlarm şehre doğru geri döndüklerini görüyorum.

“İyi misin, canım?” Bayan VVilliamson rüzgârda sesini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalıyor. Hasır şapkası romatizmalı parmaklarının arasına sıkıştırılmış.

Elimi kaldırıyorum. Hâlâ konuşamıyorum. Başparmağımla iyi olduğumu işaret ediyorum ve ikisi de gülümseyerek bu tuhaf davranışımı muhtemelen yeni bir spor çılgınlığına veriyorlar. Hayatın pahasına koş ve kumların üstüne düş egzersizi.

Gözlerimi ağaçlardan ayırmadan dizlerimin üstünde duruyorum. Güneş gökyüzünde alçaldıkça bir palmiyenin sivri gölgesi kumların üzerinde uzuyor.

Ormandan kimse çıkmıyor. Kendimi aptal gibi hissediyorum.

Keşke tüm hissettiğim bu olsa.


Updated: 22 Şubat 2018 — 23:57

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pdf Kitap © 2017 Frontier Theme