Pdf Kitap

Ücretsiz olarak E-kitap indirebilir veya okuyabilirsiniz.

Ateşin Varisi Sarah J. Maas

Aşağısında kalan sokakta pazar muhafızları durup sohbet ederken Celaena çenesini ellerinin arasına aldı. Bu krallıktaki tüm muhafızlar gibi adamların hepsinin üzerinde hafif zırh ve epeyce silah vardı. Söylentiye göre Wendlynite askerleri Feyler tarafından acımasız, kurnaz ve çevik olmak üzere eğitilmişti. Celaena birçok nedenden dolayı askerlerin bu vasıflara gerçekten sahip olup olmadıklarını öğrenmek istemiyordu. Askerlerin -her ne kadar aralarında dolaşan suikastçıyı hâlâ fark edemeseler de— ortalama bir Rifthold gözcüsünden çok daha uyanık oldukları kesindi. Fakat o günlerde Celaena kendisi için en büyük tehdidin yine kendisi olduğunu biliyordu.

Her gün güneşte pişmesine, her fırsatta şehrin meydanlarındaki çeşmelerinde yıkanmasına rağmen Celaena, Archer Finn’in kanını hâlâ teninde ve saçlarının arasında hissediyordu. Varese’in bir an olsun kesilmeyen gürültüsüne ve ritmine rağmen şatonun altında karnını deştiği Archer’ın iniltisi hâlâ kulaklarına geliyordu. Üstelik şaraba ve sıcağa rağmen Celaena’mn Fey soyundan geldiğini, onu kolayca yok edebilecek olan o korkunç gücü, içindeki büyük boşluğu ve karanlığı öğrendiğinde yüzü dehşetle çarpılan Chaol hâlâ gözlerinin önüne geliyordu.

Chaol’a Rifthold limanında söylediği bilmeceyi çözüp çözmediği sorusu sık sık Celaena’nın aklına geliyordu. Gerçeği keşfedip keşfetmediği… Celaena bu soruların üzerine çok da kafa yormuyordu. Chaol’u, gerçeği ya da ruhunu çaresiz bırakıp yoran hiçbir şeyi düşünmenin zamanı değildi şimdi.

Celaena yarık dudağına nazikçe dokunup ve kaşlarını çatarak muhafızlara baktı. Bu hareketi ağzındaki acıyı katlamıştı. Dün gece tavernada çıkardığı kavgada aldığı darbeyi gayet hak etmişti. Bir adamın hayalarına esaslı bir tekme indirmiş, adam yeniden nefes almaya başladığında en basit tabirle öfkeden deliye dönmüştü. Elini ağzından çeken Celaena bir süre muhafızları gözlemledi. Rifthold’daki muhafızların ve resmi görevlilerin aksine tüccarlardan rüşvet almıyorlar, kabadayılık taslayıp ceza kesmekle tehdit etmiyorlardı. Celaena’nm o ana dek gördüğü tüm resmi görevlilerin ve muhafızların ortak özelliği…iyi olmalarıydı.

Tıpkı Wendlyn’in veliaht prensi Galan Ashryver’m iyi biri olması gibi.

içinde öfkeyi andıran bir duygu hisseden Celaena dil çıkardı. Muhafızlara, pazara, ilerideki bacaya tüneyen şahine, şatoya ve içinde yaşayan prense. Günün henüz erken

saatlerinde şarabı bitmeseydi keşke.

Şatoya nasıl sızacağını çözeli bir hafta olmuştu. Tüm planlarının yıkıldığı korkunç günün üzerinden geçen bir hafta.

Soğuk bir rüzgâr esip sokağın iki yanına dizilmiş satıcıların baharatlarının kokusunu taşıdı: Hint cevizi, kekik, kimyon, limon, mineçiçeği. Güneşin ve şarabın karıştırdığı kafasını toplasınlar diye kokuları derin derin içine çekti. Yakınlardaki bir dağ kasabasından gök gürültüsünü andıran çan sesleri geldi ve şehrin meydanlarından birinde bir ozanlar grubu neşeli bir kuşluk ezgisi çalmaya başladı. Ne-hemia olsa buraya bayılırdı.

Hemen ardından etrafını çeviren her şey kayıp gitti ve artık Celaena’nm içinde yaşayan boşluk tarafından yutuldu. Nehemia, Wendlyn’i asla görmeyecekti. Ne baharat pazarında dolaşabilecek ne de dağ kasabasının çanlarını işitecekti. Celaena’nın göğsüne bir ağırlık çöktü.

Varese’e vardığında planı ona ne de mükemmel geliyordu. Kraliyet şatosunun savunmasını çözmeye uğraştığı saatlerde anahtarlar hakkında bilgi almak için Maeve’i nasıl bulabileceği üzerinde de düşünmüştü. Her şey mükemmelen, hatasız işliyordu. Ta ki…

Ta ki muhafızların her öğleden sonra, saat ikide güney duvarındaki savunmalarında nasıl bir boşluk bıraktıklarını not düştüğü ve kapı mekanizma-sımn nasıl işlediğini çözdüğü o lanet güne dek. Ta ki Celaena bir asilzadenin evine tünediği yerden Galan Ashryver’ın o çift kanatlı kapıdan geçişini izleyene dek.

Celaena’yı afallatan Galan Ashryver’m görünüşü, zeytin rengi teni ve siyah saçları olmamıştı. Oğlanın -kızın, dışarıda kapüşonlu gezinmesinin nedeni buydu- turkuvaz gözlerini uzaktan da olsa görebilmesi de değildi.

Hayır, insanların nasıl tezahürat yaptıklarına şaşmıştı Celaena.

Onun için, prensleri için tezahürat yaptıklarına. Muhteşem gülümsemesi ve üzerinde sonu gelmez güneşin altında parıldayan hafif zırhıyla, peşinde askerleriyle ablukayı yarmak için kuzey sahiline at süren prensi taparcasına seviyorlardı. Ablukayı yarmak için. Prens -Celaena’nın hedefi- Adarlan ablukasını yarıyor, halkı da bu yüzden ona bayılıyordu.

Celaena çatıdan çatıya zıplayıp prens ve adamlarının izini sürmüştü ve turkuvaz gözlerinin ortasına göndereceği tek bir ok prensi öldürmeye yeterdi. Fakat Celaena onu şehri çevreleyen duvarlara kadar takip etmişti. Tezahüratlar giderek şiddetlenmiş, insanlar çiçekler atmış ve mükemmel, kusursuz prensleriyle birlikte gülümsemişlerdi.

Celaena kapıya prens geçsin diye açıldığında ulaşmıştı. Ardından Galan Ashryver iyilik ve özgürlük için savaşmak üzere günbatımma, savaşa ve zafere doğru at sürmüş; Celaena prens ufukta bir noktaya dönene dek çatıdan ayrılmamıştı.

Sonra Celaena en yakındaki tavernaya gitmiş ve o güne kadarkilerin en kanlısı ve şiddetlisi olan bir kavga çıkarmıştı. Şehir muhafızlarının gelip kavgaya karışanları boyundurukla halka teşhir edilmek üzere tutuklanmalarından hemen önce Celaena kaçıp kayıplara karışmıştı. Burnundan gömleğine kan akan Celaena kaldırım taşlarına kan tükürürken hiçbir şey yapmama kararı almıştı.

Celaena’nm planları anlamsızdı. Nehemia ve Galan’ın dünyaya özgürlük getirmesi, Nehemia’nm hayatta olması gerekirdi. Prens ve prenses Adarlan Kralı’nı yenebilirlerdi. Fakat Nehemia ölmüştü ve Celaena’nın yemini —o aptalca, acınası yemini- Galan gibi ellerinden çok daha fazlası gelebilecek varisler varken kıymetsizdi. O yemini etmekle aptallık etmişti.

Galan bile emrinde kocaman bir donanma olmasına rağmen Adarlan’a küçük zararlar verebilirken Celane tek kişiydi, boşa yaşayan tek bir can. Nehemia kralı durdurmayı başaramadıysa… o zaman o plan, Maeve’le temasa geçmenin bir yolunu bulma planı… kesinlikle işe yaramazdı.

Neyse ki Celaena hâlâ Feylerden birini —bir tekini bile— ya da perilerden birini görmemiş, küçük bir büyü gösterisine bile şahit olmamıştı. Bunlardan sakınmak için elinden geleni yapmıştı. Celaena, Galan’ı görmeden önce bile iyileştirici incik boncuklardan iksirlere kadar birçok şeyin satıldığı pazar tezgâhlarından, para kazanmak için yeteneklerini kullanan sokak sanatçıları ya da paralı askerlerin cirit attığı alanlardan uzak durmuştu. Büyü kullananların hangi tavernaları tercih ettiğini öğrenmiş, oraların yakınından bile geçmemişti. Çünkü bazen büyünün enerjisini azıcık yakalasa içinde bir şeyin yavaş yavaş, kıvranarak uyanmaya başladığını hissediyordu.

Celaena planından vazgeçip hiçbir şeyi umursamamaya başlayalı bir hafta olmuştu. Teggya’dan, sırf bir şeyler hissetmek için her gece kavga çıkarmaktan veya bütün gün çatılarda uzanıp acı şarap içmekten gerçekten bıktığına kanaat getirene kadar çokça haftalar geçeceğinden de şüpheliydi.

Fakat boğazı kurumuştu ve midesi gurulduyordu. Bu yüzden Celaena çatının kenarından aşağı yavaşça indi. Bunu yapmasının nedeni gözü açık muhafızlar değil kafasının iyi olması ve durmadan dönmesiydi. Aşağı düşüverme-yeceğinin bir garantisi yoktu.

Su borusundan aşağı kayıp pazar sokağına dalarken avucunda boydan boya uzanan ince yara izine baktı. Artık bu iz bir ay önce Nehemia’nm mezarı başında ettiği o zavallı yeminin ve Celaena’nm başarısız olduğu her şeyin, yüz üstü bıraktığı herkesin bir yadigarıydı sadece. Tıpkı her gece kumarda kaybedip sabaha geri kazandığı ametist yüzüğü gibi.

Onca yaşananlara, Chaol’un Nehemia’nm ölümünde oynadığı role ve Celaena’nm ikisi arasındaki her şeyi yıkmasına rağmen Celaena’nm gönlü Chaol’un yüzüğünü kaybetmeye razı gelmemişti. Kart oyunlarında yüzüğü üç kez kaybetmesine rağmen -ne yapıp edip- geri almıştı. Hançerini birinin kaburgalarından aşağı kaydırması genellikle her tür konuşmadan daha ikna edici oluyordu.

Celaena sokağa varmasının bir mucize olduğunu düşündü. Sokağın gölgeleri bir an için onu körleştirdi. Bir elini soğuk, taş duvara yaslayıp gözlerinin karanlığa alışmasını ve baş dönmesinin azalmasını bekledi. Bir enkazdı, tanrıların lanetlediği bir enkaz. Ne zaman zahmet edip bu halden çıkacaktı acaba?

Celaena kadını görmeden önce keskin ve kötü kokusu burnuna geldi. Ardından kocaman açılmış, sararmış gözleri belirdi ve soluk, çatlak dudakları aralanıp tısladı: “Sürtük! Bir daha seni ön kapımda görmeyeyim!”

Celaena geri çekildi, gözlerini kırpıştırıp derbeder kadına ve kadının kapısına baktı… Kapı dediği içine çerçöp ve muhtemelen eşyayla dolu çuvallarının tıkıştırıldığı bir duvar nişinden ibaretti. Kadın kambur duruyordu, saçları kirliydi ve dişleri eksikti. Celaena tekrar gözlerini kırpıştırınca kadını daha net seçti. Öfkeli, yarı deli ve pisti kadın.

Celaena ellerini yukarı kaldırdı ve sırayla geriye iki adım attı. “Özür dilerim.”

Kadın kaldırım taşlarına, Celaena’nm tozlu çizmelerinin iki üç santim ötesine balgamlı bir tükürük gönderdi. Ne tiksinecek ne de kızacak kadar enerjisini toplayabilen Celaena gözlerini tükürükten çevirdiğinde kendi halini görmese yürüyüp gidebilirdi.

Kirli -lekeli, tozlu ve yırtılmış- giysiler. Ayrıca berbat kokuyordu ve sokaklarda yaşayan bu kadın Celaena’yi–kendisi gibi, alanına göz diken bir evsiz zannetmişti.

Eh. Harika değil miydi şimdi bu? Celaena için bile görülmemiş bir düşüştü bu. Belki günün birinde, hani olur da anımsarsa, bu olaya gülebilirdi. En son ne zaman güldüğünü hatırlayamıyordu.

En azından daha da düşemeyeceğini bilmek onun için bir teselli olabilirdi.

Fakat sonra kaim bir erkek sesi arkasındaki gölgelerin arasından kıkırdadı.

Sokaktaki adam -iıisan olmasa da cinsiyeti bir erkekti- bir Fey’di. j

On yılın, tüm o idamların ve yakılmaların ardından bir Fey erkeği etrafı kolaçan ederek Celaena’ya yaklaşıyordu. Hemen birkaç metre ötedeki gölgelerin arasından çıkıp geldiğinden Celaena’nin ondan kaçması mümkün değildi. Nişin arasındaki evsiz kadın ve ara sokaktaki diğer herkes öyle sessizleşmişlerdi ki Celaena yeniden uzak dağlardan gelen çan seslerini işitebiliyordu.

Uzun boylu, geniş omuzlu, bedeninin her köşesi kaslı Fey erkeğinin damarlarındâ güç dolaşıyordu, içinde toz zerreciklerinin uçuştuğu bir güneş ışığı huzmesine dalıp durdu. Gümüşi saçları parıldıyordu.

Uçları nazikçe sivrilen kulakları ve insan köpek dişlerinden biraz daha uzun köpek dişleri o sokaktaki herkesin hatta şimdi Celaena’nm arkasına sinip sızlanan deli kadının bile ödünü koparmaya yetmişti. Sert hatlı yüzünün sol yanma şeytani bir dövme yapılmıştı; siyah mürekkep sarmalları Fey’in güneşte bronzlaşmış teni üzerinde daha da belirginleşmişti.


Updated: 22 Şubat 2018 — 23:47

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pdf Kitap © 2017 Frontier Theme