Pdf Kitap

Ücretsiz olarak E-kitap indirebilir veya okuyabilirsiniz.

12 Eylul, Ozal Ekonomisinin Perde Arkasi

Kitabımızda olayı, 11 Eylül 1980 gününden başlattık ve 1981 yılının yaz aylarına getirip bıraktık. 1981 yılı yaz aylarından sonra olup bitenlerin “perde arkasını”da üçüncü bir kitap olarak en geç önümüzdeki mayıs ayında yayınlamayı umuyoruz. Böylece Türk ekonomisinin 1980 yılı başlarında 24 Ocak kararlarıyla birlikte yaşamaya başladığı serüveni, üç kitaptan oluşan bir “dizi” olarak tamamlamış olacağız. Birincisi, “24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası”. İkincisi, “12 Eylül: Özal Ekonomisinin Perde Arkası”. Üçüncüsü ise kısa zamanda çıkacak olan adını henüz koymadığımız kitabımız. Üçüncü kitapta da, başta banker olayları ve Kastelli konusu olmak üzere, yine pek çok bilinmeyen hususla ilgili perdeyi, somut belge ve bilgilerle kaldıracağız. Şimdi elinizde bulunan bu kitap, bir gazetecilik çalışmasıdır.

12 Eylül döneminin bir kesitinin araştırılması amacıyla atılmış bir ilk adım, mütevazi, iddiasız bir çalışmadır. Bizden sonra bu alanda uğraş verecek başka gazeteciler ya da araştırmacılar, bu konuları elbette ki çok daha değişik boyutlarıyla ele alacaklar, çok daha iyi eserleri ortaya koyacaklardır. Bizim de, o eserlerden öğreneceklerimiz elbette ki olacaktır. 12 Eylül gibi “hassas” bir dönemin belli bir kesitini yazarken oldukça zorlandık. Bu nedenle, konunun gerek araştırma ve gerekse yazma aşamasında pek çok şeyi “birkaç kez” düşünmek zorunda kaldık. Aylarca süren çalışmalarımızda karşımıza gerçekten renkli bir tablo çıktı. Görevimiz, bir gazeteci olarak bu renkli ve bilinmeyenlerle dolu tabloyu kamuoyuna yansıtmaktı. Bu bir gazetecilik görevi idi. Bu görevi, elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. Konuyu tümüyle tarafsız bir biçimde gerçekleri saptırmadan yansıtmak için mümkün olan her çabayı harcadık. Kimseyi övmeyi, yermeyi, yüceltmeyi ya da küçük düşürmeyi amaçlamadık. Kitabın hazırlanması aşamasında o dönemi sorumlu görevlerde yaşamış kamu görevlileriyle ve özel sektörün “ilgili” kişileriyle günlerce, haftalarca, aylarca konuştuk. Yüzlerce dosya inceledik. Çok sayıda, gün ışığına hiç çıkmamış belge bulduk. Bütün bu uğraşlarımızda, bu kitap yayınlanmadan önce 6. baskısı yapılan “24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası” kitabımızın kamuoyunda uyandırdığı büyük ilgiden de güç aldık. Gösterdiğimiz bütün dikkate rağmen, insan unsurunun olduğu her yerde olduğu gibi bu kitapta da bazı hata ve eksiklerimiz olabileceğini biliyoruz. Bunun için hem ilgili kişilerden, hem de okuyucularımızdan özür diliyoruz. Başta Milliyet gazetesinin sahibi Sayın Aydın Doğan olmak üzere, çalışmalarımıza yardımcı olan herkese sonsuz teşekkür borçluyuz. Bunu burada açıkça belirtmek, bizim için bir namus ve vicdan borcudur.

Emin Çölaşan, Mart 1984

11 EYLÜL – BOMBALAR PATLIYOR

11 Eylül 1980 perşembe günü başkent Ankara, bomba sesleriyle dolu yeni bir gün yaşıyordu. Başta Kızılay olmak üzere, Ankara’nın en işlek yerlerine asılan bombalı pankartlar sürekli patlıyor, halkın huzursuzluğu ve tedirginliği daha da artıyordu. Anarşi ve terör 11 Eylül günü de olanca hızıyla sürüp gidiyordu. O gün Bakanlar Kurulu’nun olağan toplantısı vardı. Eğer çoğunluk sağlanabilirse öğleden sonra TBMM toplanacak ve Maliye Bakanı İsmet Sezgin hakkında verilen gensoruyu görüşecekti. Ancak TBMM uzun süreden beri toplanamıyor, yeni cumhurbaşkanını bile seçemiyordu. Cumhurbaşkanlığına bir süredir Senato Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil vekâlet ediyordu. Yasama çalışmaları tümüyle durmuştu. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu durumdan en az Türk halkı kadar rahatsızdı. Bakanlar Kurulu’nun toplandığı öğle saatlerinde Ankara’da “müdahale” söylentileri, belli makamlardaki kişilere ulaşmaya başlamıştı. Bu söylentiler daha önceki günlerde de ortalıkta sık sık dolaşmıştı. Bakanlar Kurulu’nun 11 Eylül perşembe günü yaptığı toplantıda çeşitli konular görüşüldü. Ancak, “müdahale” söylentileri gündeme gelmedi. Zaten pek çok Bakanın bu söylentilerden haberi bile yoktu. Başbakan Süleyman Demirel, Adana sigara fabrikasını çalıştırmayan ve üretimi engelleyen anarşistler konusuna bir çözüm bulunması için İçişleri Bakanı Orhan Eren’e talimat verdi.

— Siz yanımıza Selahattin Kılıç ve Ahmet Çakmak’la birlikte Jandarma Genel Komutam Sedat Celasun Paşa’yı da alın ve yarın Adana’ya gidin. Bu işe çözüm bulmak şart.

Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, telefonla Demirerin Özel Kalem Müdürü Kemal Güçyener’i aradı.

— Kemal Bey, Beyefendiyi mutlaka hemen bağlayacaksınız. Hayati önemi olan bir konu arzedeceğim. Sayın Başbakanım, özür dilerim, toplantınızı yarıda kestim. Galiba bu gece bir şeyler olacak. Ortalık hiç normal değil.

— Ben Sayın Çağlayangil’e söyleyeceğim ve bugün o zatla konuşacak. Ben de işin üzerindeyim.

Başbakan Demirel bu konuşmayı Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında diğer bakanların yanından yaptığı için böylesine üzeri kapalı konuşuyordu. “O zat” dediği ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren’di. Bakanlar Kurulu toplantısında İçişleri Bakanı Orhan Eren, mantar gibi patlayan ve Başbakanlık binasından da duyulan bombalar konusunda bakan arkadaşlarının sorularını yanıtlıyordu.

— Efendim, emniyet kuvvetleri bombaları imha ediyor.

Oysa imha edilen bomba falan yoktu. Hepsi kendi Kendine patlıyordu. Toplantı saat 15’te bitti. Bazı bakanlar, “âdet yerini bulsun” diye TBMM binasma geldiler. Ancak gerek Meclis ve gerekse Senato’da 10-15 kadar milletvekili, bir o kadar da senatör vardı. Kontenjan Senatörü Adnan Başer Kafaoğlu, eski cumhurbaşkanı sıfatıyla senatör olan Cevdet Sjınay’ın yanında oturuyordu. Biraz havadan sudan konuştuktan sonra Sunay, Kafaoğlu’na doğru iyice yaklaştı.

— Ne dersin Kafaoğlu, bu iş bugün bitti mi?

— Öyle görünüyor paşam.

Kafaoğlu o akşam İstanbul’a, evine döndü. Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal’ın yakın dostu, çalışma arkadaşı ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hasan Celal Güzel saat 13.10’da kıpkırmızı bir yüzle odasından fırladı. Doğru Özal’ın odasına girdi ve kapıyı kapadı.

— Turgut Bey, bu gece ihtilal olacak. Birkaç yerden haber aldım. Durumu size de bildiriyorum.

— Hasan böyle söylentiler sık sık çıkar. Yanılmayasın?

— Hayır, bu sefer kesin kanaata sahip oldum. Bu gece olacak. Çok güvenilir yerlerden haber aldım.

— O zaman sen git hem Başbakana, hem de Ekrem Ceyhun’a söyle. Onlara bildirmek lazım hemen. Ben de Başbakanı görüp söylemeye çalışırım.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hasan Celal Güzel, Özal’ın odasından hızla fırladı ve aynı binada bulunan Ekrem Ceyhun’un odasına daldı. Aynı şeyleri ona da anlattı. Ancak Ekrem Ceyhun fazla ikna olmuş değildi.

— Bize de benzer şeyler geldi ama ben sanmıyorum. Bu söylentiler sık sık çıkıyor. Biz durumu Genelkurmaya sorduk. Birkaç gündür artan olayları dikkate alarak Ankara’da çok geniş bir arama yapacaklarmış. Bu yüzden tedbir alıyorlarmış.

— Ekrem abi bu sefer olay çok ciddi. Siz bunu lütfen Başbakana iletin. Durumdan haberi olsun. Bu iş söylenti falan değil artık. Ben kesin haber aldım.

Başbakana gitmek üzere birlikte odadan çıktılar. Az ötede Başbakan Demirel, çevresinde kalabalık bir grupla konuşuyordu. Hasan Celal Güzel’in telaşını ve kıpkırmızı yüzünü görünce sordu:

— Ne o Hasan, bir şey mi var?

— Sayın Başbakanım, size arzetmem gereken çok önemli bir husus var. Hemen mümkün olur mu acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pdf Kitap © 2017 Frontier Theme